Štenice domácí (postelová)
Štenice domácí (postelová)

Informace o štěnicích a nejčastější dotazy

Co je štěnice domácí (postelová)?

Štěnice domácí (Cimex lecturalis) je plochý oválný hmyz rezavě hnědé barvy o velikostí 4 – 8 mm. Je to parazit, který se živí krví a ve volné přírodě se nevyskytuje. Štěnice má zakrslé křídla, proto nelétá, pouze leze a rychle běhá, přičemž svou oběť napadá hlavně v nočních hodinách, během spánku hostitele, aby nebyla rušena. Přes den se ukrývá co nejblíže ke svému hostiteli, na teplých a tmavých místech/spárách, jako jsou např. matrace, postele, nábytek, za obrazy/tapetami atd.

Štěnice domácí rozeznává člověka na základě teploty a rozdílné vlhkosti oproti okolí. Je velice odolná, vydrží i teploty od -17 °C do + 49 °C. Samice štěnice domácí klade 2-5 vajíček denně a za celý život může naklást až 500 vajíček. Tyto vajíčka jsou lepkavé a samička je lepí na tmavé a nepřístupná místa. Při běžné pokojové teplotě do 24 °C se z nich za 6-20 dnů líhnou drobné 1 mm průhledné nymfy 1.štádia, které potřebují sát krev, aby mohli přejít do dalších nymfálních stádií, až nakonec do dospělého stádia. Celé období nymfálního vývinu může trvat při příznivé teplotě a dostatku potravy 14-30 dní. Pokud však poklesnou teploty nebo chybí potrava, vývoj se může prodloužit až na několik měsíců. Dospělí jedinci žijí cca 14 měsíců a hladovět dokážou údajně až 12 měsíců.

Štěnice se většinou živí lidskou krví, v případě nedostatku potravy i zvířecí krví. V teplejším období saje krev obden, v chladnějším jednou týdně. Štěnice saje krev nejčastěji na následujících částech lidského těla: krk, v oblasti kotníku a zápěstí, kde je pokožka tenčí. Po přisátí saje krev 5-10 minut. Štípance od štěnice domácí jsou mimořádně svědivé a nachází se v blízké vzdálenosti od sebe. Zajímavé je, že ve vlhkých bytech štěnice nepřežije, zabijí ji plísně.

Dezinsekce štenic - Brno a okolí
Odborná dezinsekce štenic – Brno a okolí

Jak zjistím, že mám štěnice?

V případě, že ráno na sobě najdete štípance podobné komářím štípancům, které svědí a jsou v blízké vzdálenosti od sebe, s největší pravděpodobností se jedná o štěnici domácí. Štípance od štěnice domácí se nacházejí zejména na místech, kde je tenká kůže, a to v oblasti zápěstí, předloktí, kotníku, třísel a podobně. Jedná se o velmi svědivé štípance a mnoho lidí trpí i alergickou reakci po štípnutí štěnicí, i opožděnou (po 3-5 dnech).

Najít dospělého jedince představuje nejspolehlivější důkaz výskytu štěnic. Případně i nalezení místa jejich úkrytu. To se ovšem nemusí vždy podařit, protože štěnice jsou během dne většinou dobře ukryté a vycházejí ven, aby se napili krve, až v nočních hodinách. Je dobré prohlédnout místa, kde obvykle odpočíváte, jako je postel, sedačka atd.

Je-li ovšem zamoření štěnicemi minimální, je téměř nemožné najít jednu konkrétní štěnici.

Jedním z hlavních indikátorů výskytu je také trus štěnice domácí. V podstatě se jedná o její výměšek. Jsou to tmavohnědé až červenohnědé drobné “tečky”, které připomínají makové zrníčka. Přejdete-li po nich vlhkým hadříkem, zanechají červenohnědé skvrny, protože obsahují nestrávenou krev. Posledním možným indikátorem výskytu štěnic jsou krvavé skvrny na ložním prádle. Tyto skvrny vzniknou, když hostitel nechtěně rozmačká nasátou štěnici během spánku.

Jsou štěnice domácí nebezpečné?

Štěnice domácí je otravný hmyz, který znepříjemňuje život lidem hlavně v noci. Jelikož štěnice je světloplachá, v noci je nejaktivnější. Velmi rychle se rozmnožuje a způsobuje nepříjemné svědivé štípance, na které má mnoho lidí alergickou reakci. Některé zdroje také uvádějí, že štěnice mohou přenášet určité druhy bakterií. Zatím nebylo prokázáno, že by přenášely nějaké infekční choroby.

Jak rychle se rozmnožují štěnice domácí?

Graf zobrazuje neomezené rozmnožování štěnice domácí po dobu půl roku v případě ideálních podmínek a bez jakéhokoliv zásahu člověka. Jedna dospělá samička štěnice může naklást přibližně 1-5 vajíček denně. Tato studie předpokládala, že to bude 1 vajíčko denně. Z vajíček se po pár dnech líhnou malé nymfy, které dospívají po 30 dnech. Z toho vyplývá, že po 30 dnech již nově vylíhlé štěnice mohou také začít klást vajíčka. Dalším předpokladem bylo, že při každém vylíhnutí budou 4 samci a 3 samičky. A takto by pak mohlo vypadat zamoření (infestace) štěnicemi po půl roce, přesně 13328 štěnic.

Rozmnožování štěnice domácí

Mohu vyhubit štěnice i sám?

K likvidaci štěnice domácí se nedoporučuje používat běžně dostupné chemikálie, nakolik štěnice domácí je odolná vůči více insekticidům. Tyto volně prodejné chemické prostředky zahubí jen dospělce štěnice, nikoli však larvy. I to pouze přímým zásahem. Proto se doporučuje přizvat na pomoc certifikovanou odbornou firmu.

Lze vyhubit štěnice domácí bez chemického postřiku?

Bez účinného chemického postřiku kombinovaného se suchou párou se nelze zbavit zamoření štěnicemi. Nepomůže ani výměna nábytku v bytě. Štěnice dokáže přežít bez potravy více než 140 dní, ukrytá na tmavých místech v domě, jako jsou např. spáry ve stěnách, stupačky v bytech, za obrazy, v nábytku, kde se následně opět rozmnožuje.

Bude po likvidaci štěnic prostředí kontaminované?

Ne, protože používáme zdraví neškodné chemikálie, které jsou velmi účinné vůči štěnicím, nikoliv však agresivní pro člověka. Objekt, ve kterém byla provedena dezinsekce proti štěnicím domácím, není nutné opustit.

Je možnost, že se štěnice znovu objeví?

Zásah proti štěnici domácí pomocí suché páry a následně provedeným chemickým postřikem zahubí tak larvy, jakož i dospělé jedince. Avšak nelze 100% -ně zaručit, že se „nechtění návštěvníci” v budoucnu znovu neobjeví. Zásah je totiž účinný jen vůči štěnicím, larvám a vajíčkům, které jsou v daném objektu.

Mohou k nám štěnice přelézt od sousedů?

Štěnice domácí se obvykle zdržuje v blízkosti postelí. V případě velkého zamoření však není vyloučena ani migrace do sousedních objektů/bytů.

Krátké, ale výstižné video o štěnici domácí z dílny National Geographic v angličtině

Jak se šíří štěnice?

Velkou migrací obyvatelstva, která je způsobena hlavně turistikou a cestováním za prací.

Souvisí výskyt štěnic s nedostatečnou hygienou?

Slabý hygienický standard není příčinou výskytu štěnic, i když se tak mnozí domnívají. Důvodem je dovlečení dospělého jedince nebo vajíčka štěnice do domu/objektu. Výskyt štěnic nemá s nedostatečnou hygienou nic společného. Štěnice se mohou vyskytovat i ​​v nejluxusnějších hotelích, multimilionářských vilách, jakož i v chatrčích pro bezdomovce. Zamoření štěnicemi může postihnout kohokoliv, bez ohledu na sociální status nebo míru osobní hygieny.

Cestujete do zahraničí a chcete se chránit před štěnicemi?

Cestujete-li do zahraničí a chcete zjistit, zda byl v nějakém konkrétním hotelu nebo zařízení zaznamenán výskyt štěnic, můžete to jednoduše zjistit tak, že zadáte název města a Vašeho hotelu ve vyhledávacím okně na stránce Registry of bedbugs. Tento výskyt štěnic hlásí hosté/návštěvníci. Důležitý je hlavně datum, kdy byl výskyt štěnice domácí v daném hotelu nahlášen, protože v průběhu pár měsíců jsou již většinou zlikvidovány. Žádný hotel přece netouží po špatné reputaci, hlavně v dnešní internetové době. Odstranění štěnic v daném hotelu však již zpětně nikdo nehlásí. Tato kontrola hotelu nebo ubytovacího zařízení Vám může pomoci předejít mnoha nepříjemnostem a zabránit tomu, abyste si štěnice přinesli domů z dovolené v zahraničí. Další možností je ubytovat se v soukromí, např. přes portál Airbnb.com, kde návštěvníci nechávají recenze ubytování k dispozici ostatním zájemcům o ubytování.

Důležitější než výše zmíněná kontrola je však Vaše vlastní kontrola. Proto doporučujeme při každém ubytováni dát kufr nejdříve do koupelny (tam štěnice nikdy nebývají) a důkladně překontrolovat postel, matrace, sedačku, nábytek a okolí postele. Je-li zamoření štěnicemi malé, existuje jen minimální pravděpodobnost, že byste nějakou štěnici našli. Proto hledejte i stopy trusu štěnice. Jsou to drobné „tečky”, které zanechávají červenohnědé skvrny. Teprve poté začněte vybalovat věci z kufru.

Kolik mě bude stát likvidace štěnic?

Celková částka za likvidaci štěnic závisí na velikosti objektu, stavu zamoření a množství použité chemikálie potřebné k úplné likvidaci štěnic. Orientační částku za naše služby Vám rádi poskytneme telefonicky nebo emailem.

Pro bližší info nás, prosím, kontaktujte.

Kdo jsme? O tom se dozvíte na podstránce O nás.